Narenciye anaçları

 

Yetiştirilmesi ve pazarlanması arzu edilen narenciye türlerinin kök yapıları anaç kullanmaksızın yapılacak dikim için uygun değildir. Tesisi yapılacak olan narenciye fidanlarının uygun anaç üzerine aşılanarak yetiştirilme zorunluluğu vardır.

Her narenciye anacının toprak yapısına, hastalık ve zararlılara duyarlılığı farklıdır. Bazı narenciye anaçları bazı türler ile uyum sağlamaz. Karizo anacı üzerine aşılanan Meier limonda bu uyumsuzluk belirgin olarak görülmekte, dikimden birkaç yıl sonra ağaç ölümleri görülmektedir.Çukurova’da Turunç kullanımı yaygındır. Diğer anaçların kullanımı son yıllarda yavaş yavaş artmaktadır. Turunç kullanımının terk edilmeye başlamasında en büyük etken Turunç’un tristeza virüsüne dayanıksız olmasıdır. C-35 gibi anaçlar üzerine aşılanan mandarin türlerinin meyve kalitesinin üstünlüğü, % 50 ye varan verim yüksekliği ve nemetodlara dayanıklılık da diğer etkenlerdir.

C-35 gibi anaçların kullanılması ile daha küçük hacımlı ağaçlar yetiştirmek mümkün olduğundan tesis yapılırken daha sık ağaç dikimi mümkün olmaktadır. Yaşlı tesislerde gördüğümüz 8m x 8m aralıkla yapılmış dikim terk edilerek 2m x 6m aralıkla dikim yapılmaktadır. Bu da dekara 16 ağaç yerine 83 ağaç demektir. Sık dikim yapılarak, narenciye tesisinden özellikle genç yaşlarda, birim alandan yüksek verim almak mümkün olmaktadır.